PROFI PARKET 

Tel.: +420 777 623 228 

 Email: strnadk@email.cz


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /mnt/web-data2/profiparket_cz/public_html/www/templates/dd_machines_86/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

ProfiParket - Koberce


Koberec vždy tvoří nápadný prvek interiéru. Estetický dojem může nějaký ten „huňáč“ příjemně doladit, při nevhodném výběru ho ale výrazně znetvoří. Výběr by proto měl být uvážený - a to nejen vzhledem k estetice, ale také vzhledem k funkčnosti...

Pro a proti 

Nejdříve je třeba zvážit všechna pro a proti. Příjemný pocit útulnosti místnosti s kobercem totiž nemusí vždy pociťovat každý. Také argumenty, že chození po koberci je mnohem příjemnější, dnes už asi příliš neobstojí - například plovoucí podlaha s vytápěním takéThumbnail image poskytuje očekávaný komfort. 
Koberec vyžaduje jinou péči než třeba parkety, případně jiná podlaha. Pokud raději vytíráte než vysáváte, asi budete vděčni spíše za něco jiného, než je koberec. 
Kobercům k dobru je nutno připočíst jeho izolační vlastnosti. Teď nejde o tepelnou, ale spíše o zvukovou bariéru. Koberce velmi dobře tlumí hluk. 

Jak je to s prachem? 

Názory na vhodnost koberců pro alergiky se různí. Jeden tábor je zavrhuje s tím, že se v nich usazuje prach, který se úklidem nekvalitním vysavačem víří bytem, že jsou domovem roztočů a jiné havěti a tudíž pro alergiky nevhodné. 
Druhá strana se však koberců zastává, protože zachytáváním jemného prachu v bytě snižují jeho koncentraci v ovzduší. Pokud si pořídíte koberec s nízkým vlasem a budete dbát na důkladnou údržbu a úklid, může být pro alergiky vhodnější než holá podlaha

Kritéria výběru 

Koberce mají spoustu vlastností, které byste při výběru měli zvážit. Nejdříve se jistě zaměříte na rozměry koberce a jeho použití. Podle toho lze odvodit i ostatní vlastnosti, které by měl koberec splňovat. A samo sebou nelze opomenout jeho vzhled. 

Kam ho položíte? 

Jiný koberec budete vybírat do kanceláře, jiné do chodeb a na schody, jiné do obýváku nebo do ložnice. Každá místnost má svá specifika - jiný podmínky (vlhkost) i jiné nároky na používání. 
Základní otázka bude: Chci koberec položit po celé ploše místnosti, nebo by mi vyhovoval spíše kusový koberec pro oživení interiéru? Jak bude zatěžován? Podle toho pak můžete vybírat např. koberce zátěžové, běhouny, kusové koberce, dětské koberce apod. 
Koberce určené pro střední zátěž se uplatní v ložnici, jídelně, obývacím pokoji. Chodby, haly, dětské pokoje bývají frekventovanější, a tak musí koberec umístěný v těchto prostorách splňovat vyšší nároky. 

Vlastnosti koberce určuje nejen materiál

Vlastnosti koberce určují nejen materiály, ale rovněž i samotná technologie výroby. Nejčastěji se používá syntetických vláken, která lépe drží tvar a mnohdy mohou být levnější variantou. Také mívají dobré optické a akustické vlastnosti. Koberce z nylonu (polyamidu) jsou trvanlivé, pružné a odolné vůči špíně. 
Z přírodních materiálů se pro výrobu koberců používají nejčastěji vlna nebo hedvábí, ale i méně běžné materiály jako bavlna, sisal nebo dokonce kokosové vlákno. Většinou jsou náročnější na údržbu, mají menší životnost, zato jsou velice reprezentativní. Za pocit luxusu je většinou třeba si připlatit. Snahou o propojení předností obou možností je kombinace tradičních a syntetických materiálů.